Tel Kırmanın Özellikleri

Kumaş Özelliği: Tel kırma motifleri, üzerine işlendikleri kumaşın kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Az yıkanan, ipliği sayılabilen kumaşlar tercih edilir. (şifon,tül, Ödemiş ipeği,  tafta, kıl tela, yöresel özellik taşıyan kumaşlar)

Tel Özelliği:
 Madensel teller makinelerden geçirilerek şerit haline getirilir. Hakiki altın ve gümüşten yapıldığı gibi gümüş üzerine altın, bakır üzerine gümüş kaplayarak yapılanları da vardır. Günümüzde gümüş, bakır ve altın renginde teller bulunmaktadır.

İğne Özelliği:
 Tel kırma iğnesi özeldir. 2,5 – 3 cm boyunda yassı bir iğnedir. Telin geçebilmesi için baş kısmı geniş (3-4 mm) olup uca doğru incelmektedir. İki delikli olanları da vardır. İğne kenarlıklarının keskin olması kumaşı yırtabileceğinden kullanılacak iğnelerin kenarlarının keskin olmamasına dikkat edilmelidir. İğneler gümüş ve pirinçten yapılır.

Desen Özelliği:
 Tel kırma işlemelerinde dantel, kanava,  hesap işi, girintisi-çıkıntısı az olan desenlerinden faydalanılır. Tel Kırma işinde kullanılan motifleri şu şekilde sıralamak mümkündür. Bitkisel motiflerde; gül ve yaprağı, lale, karanfil v.b. çiçek motifleri, ‘‘S’’ kıvrım dallar, asma yaprağı v.b. yaprak motifleri, geometrik motiflerde; baklava, üçgen, dörtgen, yıldız v.b. formlu motifler kullanılmıştır.

Renk Özelliği:
 Başlı başına tek renk telle işlenebileceği gibi, renkli telleri bir arada kullanarak motiflerin daha canlı hale getirilmesi mümkündür.

Deseni Kumaşa Geçirme Özelliği:
 Tüle işlerken desen önce kareli veya milimetrik kağıda dökülür. Kumaşa sayarak geçirilebileceği gibi, açık renk kumaşlarda koyu renk, koyu renk kumaşlarda açık renk kalemle noktalama yapılarak desen çıkarılması mümkündür.

Telin İğneye Geçirilme Özelliği:
• İğnenin sivri ucunu  aşağı doğru tutun,
• Tel üst delikten geçirilir (iğne iki delikli ise)
• İkinci deliğe kadar kıvrılır,

Tel Kırmanın Yapılış Özelliği: Kumaş ütülenir, yerleştirme yapılacak yere göre teğel alınır, kasnak bezleri dikilir veya dikilmeden kasnağın altına konularak gerilir. Çizdiğiniz desen özelliğine göre işlemeye geçilir. İşlemeler artı puan-çarpı puan olarak işlenir.

Kenar Temizleme Özelliği: Kenar temizleme kumaşın ve işin özelliğine göre yapılır. İğne oyası, filkete oyası, makrame bağlayarak, köşe çevirerek yapılabilir.